tanjan
19 بهمن 1401 - 11:59

«زمین‌خواری» وسیع در کابل؛ چه کسانی و چقدر سهم بردند؟

رسانه‌های افغانستانی اقدام به انتشار اسنادی کرده‌اند که نشان می‌دهد زمین‌هایی به وسعت زیاد در کابل میان افراد سرشناس تقسیم شده است؛ در این لیست اسامی افرادی همچون احمد مسعود، عبدالرشید دوستم، حنیف اتمر و محمد محقق به چشم می‌خورد.

دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم؛ رسانه‌های افغانستانی روز گذشته اسنادی را منتشر کرده‌اند که حاکی از تقسیم قطعات نسبتاً بزرگ زمین در شهر کابل میان افراد مشهور و سیاست‌مداران افغان است.

بر اساس اسناد منتشر شده، زمین‌های توزیع شده در منطقه اعیانی‌نشین وزیر اکبر خان کابل و به دستور مارشال فهیم و عبدالکریم خلیلی دو معاون پیشین رئیس جمهور سابق افغانستان(حامد کرزی) به افرادی که اسامی آنان بالغ بر 250 نفر می‌شود، واگذار شده است.

در این لیست 259 نفره، افرادی همچون احمد مسعود، عبدالرشید دوستم، محمد محقق و حنیف اتمر در شمار معروف‌ترین چهره‌هایی هستند که از زمین‌های توزیع شده پایتخت افغانستان سهم برده‌اند.

مرجع منتشرکننده فهرست و هدف از افشای آن معلوم نیست، اما آنچه مشهود است اینکه انتشار چنین اسنادی، بار دیگر مهر تأییدی بر فساد گسترده در میان مقامات سیاسی افغانستان است و نشان می‌دهد که در غارت اموال عمومی همواره از یکدیگر سبقت گرفته‌اند.

بیشتر زمین‌ها در این دو منطقه گران‌قیمت پایتخت افغانستان، به فرمان مارشال محمدقسیم فهیم و شمار کمتری به فرمان عبدالکریم خلیلی توزیع شده که هر دو معاونان وقت ریاست‌جمهوری بوده‌اند.

نام ریاست دولت هم در مواردی به عنوان صادرکننده فرمان توزیع زمین دیده می‌شود.

زمین‌های توزیع شده در این دو منطقه اعیانی و دیپلمات‌نشین کابل، از 924 متر برای اعضای بالای فهرست شروع می‌شود تا 375 متر در پایین فهرست که به افرد کمتر شناخته شده، اختصاص پیدا کرده است.

بزرگترین عدد و متراژ نیز در برابر نام احمد مسعود نوشته شده که 5800 متر زمین و شامل شش قطعه است. در ستون مقام یا وظیفه دولتی وی نیز «پسر قهرمان ملی» نوشته شده است.

نام‌های بسیاری از اعضای کابینه و مقام‌های دولتی در دوره حامد کرزی در فهرست دریافت‌کنندگان زمین در وزیر اکبرخان دیده می‌شود.

علی احمدجلالی (وزیر داخله)، محمد محقق (وزیر پلان)، عطامحمد نور (فرمانده قول‌اردوی 7)، یونس قانونی (وزیر معارف)، عبدالرشید دوستم (معین وزارت دفاع)، مصطفی کاظمی (وزیر تجارت)، انوارالحق احدی (رئیس بانک مرکزی)، محمد انور جگدلک (رئیس المپیک)، میرحسن صادقی (مقام حزب وحدت)، فضل‌هادی شینواری (قاضی‌القضات)، حنیف اتمر(وزیر انکشاف دهات)، نورمحمد قرقین (وزیر کار)، حضرتعلی (فرمانده جهادی)، سیدمخدوم رهین (وزیر اطلاعات و فرهنگ)، حبیبه سرابی (وزیر زنان)، شهرزاده مسعود (وزیر مشاور) و ده‌ها نام آشنای دیگر، در این فهرست دیده می‌شوند.

در کنار این مقام‌ها، نام شماری از چهره‌های رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران افغان هم در فهرست دریافت‌کنندگان زمین دولتی دیده می‌شود.

تا کنون واکنشی از سوی افرادی که نام آنان در لیست‌های مذکور آماده است، دیده نشده است.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1027256