tanjan
19 بهمن 1401 - 12:47

عباس اورسجی: به دنبال انتقال مقر آسیایی کبدی به ایران هستیم‌

رئیس فدراسیون کبدی با اشاره به دو رویداد جهانی و آسیایی پیش روی این فدراسیون در مورد اقدامات انجام شده برای آنها توضیح داد. 

به گزارش خبرنگار مهر، عباس اورسجی رئیس فدراسیون کبدی امروز چهارشنبه در نشست خبری که به بهانه «دومین دوره مسابقات قهرمانی جوانان جهان» و «مجمع انتخاباتی فدراسیون کبدی آسیا» برگزار شد، پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود.

وی در آغاز این نشست خبری گفت: پیشینه رشته کبدی از زمانی که در قالب فدراسیون در ایران اداره می شود به ۲۰ سال نمی رسد با این حال موفقیت های زیادی داشته ایم، از حیث همگانی و قهرمانی طی این مدت پیشرفت زیادی داشته ایم.

وی به رویدادهای پیش رو اشاره کرد ‌و ادامه داد: به زودی میزبان‌مسابقات جهانی جوانان هستیم، نسبت به خیلی از کشورها در این رده سنی فعالیت های زیادی داریم‌ و واقعا حیف هست این فعالیت ها منجر به چنین میزبانی بزرگی نشود، دلیل اینکه بیشتر روی میزبانی جهانی جوانان تمرکز داریم تا بزرگسالان، همین مسئله است.

رئیس فدراسیون کبدی با یادآوری اینکه ایران میزبان اولین دوره مسابقات جهانی جوانان بوده، خاطرنشان کرد: فلسفه دیگر از این میزبانی این است که توانایی خود را برای برگزاری مسابقات بین المللی را به رخ جهان بکشانیم.

اورسجی با بیان اینکه انتخابات فدراسیون آسیا هم در ایران برگزار خواهد شد، تصریح کرد: فکر می کنم این برای نخستین بار است که مجمع انتخاباتی یک کنفدراسیون آسیایی در ایران برگزار می شود.

وی افزود: این موفقیت ها نتیجه یک یا دوسال فعالیت نیست، طی سال های متوالی و ارتباط با مسئولان آسیایی و جهانی و برگزاری مسابقات متعدد کمک کرد تا نگاه دنیا به این‌سمت برود که کبدی ایران ظرفیت بالایی دارد.

رئیس فدراسیون کبدی یادی از تاثیر فعالیت های انجام شده توسط رئیس پیشین این فدراسیون (کبدی) بر موفقیت ها و جایگاه امروز این رشته کرد ‌و گفت: طی سال های اخیر مسیر روبه رشدی داشته ایم ‌حالا هم دو اتفاق مبارک را در پیش داریم.

اورسجی که در حال حاضر سرپرست کنفدراسیون کبدی آسیا است و قصد دارد به عنوان کاندیدا در انتخابات این کنفدراسیون شرکت کند، گفت: به دنبال این‌هستم تا مقر کنفدراسیون آسیا را به ایران منتقل کنم، رایزنی هایی هم با وزیر ورزش داشته ام‌ و قطعا به نتیجه می رسانم.

وی گفت. برای حضور در مجمع انتخاباتی بیش از ۲۶ رییس فدراسیون از کشورهای مختلف که عضواسیا هستند به ایران می آیند، به این رقم افتخار می کنیم چراکه برای نخستین بار است در تاریخ ورزش اتفاق می افتد.

رئیس فدراسیون کبدی در مورد مسابقات جهانی جوانان گفت: خیلی از کشورها با توجه به هزینه ها و مشکلات سفر برای حضور در ایران مشکل دارند اما قصد داریم رقابت ها را با ۱۶ تیم برگزار کنیم.

اورسجی با بیان اینکه آذربایجان غربی محل برگزاری مسابقات جهانی است، خاطرنشان کرد: استان های زیادی تاکنون کمک حال فدراسیون در برگزاری مسابقات بوده اند، آذربایجان غربی هم با قبول این میزبانی که اصرار زیادی هم به آن داشت کمک بزرگی به خصوص در تامین هزینه ها به فدراسیون داشت.

وی با یادآوری اینکه کاندیدای ریاست فدراسیون جهانی هم بوده است، گفت: همزمان با من نماینده شورای المپیک آسیا که هندی بود هم کاندیدا شده بود، حتی در نشستی که داشتیم به من گفتند در انتخابات شرکت نکنم، در ابن زمینه با صالحی امیری مشورت کردم که اتفاقا در جریان بود. او به من گفت که کبدی در آسیا اهمیت زیادی دارد و خوب است که در انتخابات جهانی شرکت کنیم اما منوط به حمایت از ایران برای ریاست آسیا.

وی در این زمینه ادامه داد: به همین دلیل وقتی پیشنهاد دبیرکلی جهان به من شد ان را نپذیرفتم، بعد از آن‌ بود که در نشست فدراسیون جهانی سرپرستی کنفدراسیون آسیا به من مطرح شد، در همان نشست پیشنهاد میزبانی مسابقات جوانان جهان را مطرح کردم و با پیگیری زیاد موافقت ان را گرفتم.

رئیس فدراسیون کبدی تاکید کرد: بعد از تصویب میزبانی ایران، بهترین موقعیت را دیدم که همزمان با مسابقات، انتخابات آسیا را هم در کشورمان برگزار کنیم، موضوع را با رئیس فدراسیون جهانی مطرح کردم وموافقت آن را گرفتم.

اورسجی در مورد رقبای خود برای ریاست کبدی آسیا گفت: نماینده بنگلادش پرفشاری زیادی دارد اما فکر می کنیم‌ بیشتر از سه یا چهار رای ندارد، رئیس و دبیرکل جهانی اما به دنبال این هستند که وی را از حضور در انتخابات بزنند.

وی که یک سال از دوره جدید مدیریتش در فدراسیون کبری می گذرد در پاسخ به این پرسش که «آیا در صورت کسب رای برای ریاست آسیا به ریلست فدراسیون ایران ادامه می دهید؟»، گفت: قطعا سه سال باقی مانده را خواهم بود چراکه اهدافی داریم که باید پیگیر آنها باشیم تا به سرانجام برسد.

اورسجی در مورد جابه جایی مقر کنفدراسیون آسیا و مشکلات احتمالی در زمینه مبادلات ارزی گفت: باید چاره ای اندیشید، باید از طریق دستگاه های بالا پیگیری کنیم تا حداقل در مورد ورزش به مشکل مبادلات ارزی بر نخوریم، شاید هم مجبور شویم در یک کشور دیگر حساب ارزی باز کنیم، در کل باید پیش برویم‌تا ببینیم چه اتفاقاتی می افتد.

به گفته وی، مسابقات کبدی جوانان آسیا با حضور دویا سه اسپانسر برگزار می شود، در ضمن رایزنی هایی در حال انجام است که حداقل فینال مسابقات پخش زنده داشته باشد به خصوص با توجه به حضور هند.

اورسجی با بیان اینکه تاکنون حضور ۱۶ تیم در مسابقات جهانی جوانان قطعی شده، گفت: حضورمان در فینال مسابقات قطعی است اما قهرمانی سخت است با توجه به اینکه دوره تمرینی زیادی نداشتیم به خصوص تیم‌ جوانان هند حضور دارد که از تیم بزرگسالان این کشور بوی تر است، اما در مجموع ناامید نیستیم چراکه ما تجربه شکست هندی ها را داریم.

رئیس فدراسیون کبدی گفت: برای این میزبانی حدود ۶ تا ۷ میلیارد هزینه شده است، وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک قول دادند کمک هایی داشته باشند اما هنوز انجام نشده است.

در پایان این نشست خبری از نشان دومین دوره مسابقات جوانان جهان رونمایی شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027402