tanjan
19 بهمن 1401 - 16:12

استان گیلان نیازمند طرحی ویژه برای عبور از بحران جمعیتی است

معاون اجتماعی سپاه قدس گیلان با بیان اینکه باید طرحی ویژه برای استان گیلان در حوزه جمعیت تدوین و اجرا شود، گفت: یکی‌از اهداف سپاه قدس گیلان کمک به نهادها برای کمک به ازدواج آسان و‌ افزایش فرزندآوری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، مرتضی نورسته امروز در حاشیه کارگاه آموزشی با موضوع جمعیت در رشت با بیان اینکه توجه به فرزندآوری یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی یکی از پیرترین کشورهای جهان براساس آمار است که قطعاً کشور را در آینده با مشکل مواجه خواهد کرد.

معاون اجتماعی سپاه قدس گیلان با اشاره به وضعیت نامناسب گیلان در حوزه جمعیت گفت: گیلان یکی از پیرترین استان‌های کشور است و نرخ ازدواج هم در این استان بسیار پایین است و چنین شرایطی نیازمند اقدامات اساسی و ویژه است لذا هر دستگاه موظف است به تکالیف خود در این زمینه عمل کند.

وی به برنامه استکبار برای کاهش جمعیت در جمهوری اسلامی اشاره و بیان کرد: در کشورهای غربی، برنامه‌های گسترده‌ای برای افزایش جمعیت و تشویق خانواده‌ها برای فرزند‌آوری طراحی و اجرا می‌شود اما همین کشورهای غربی، نسخه کاهش جمعیت و کنترل موالید را برای کشورهای اسلامی و جهان سوم می‌پیچند.

نورسته یکی‌ از دلایل کاهش فرزندآوری و پایین بودن نرخ ازدواج را ابعاد اجتماعی و روانی دانست و تصریح کرد: ابعاد اجتماعی، روانی و فرهنگی در حوزه جمعیت و زادآوری بسیار مهم است و  سیاست‌گذاری‌ها در این زمینه باید دقیق‌تر دیده شود.

معاون اجتماعی سپاه قدس گیلان با تاکید بر لزوم تلاش برای کنترل بحران پیری جمعیت در گیلان عنوان کرد: باید با تبیین برجستگی‌های فرزندآوری، محاسن و حتی بهره‌گیری از الگوها و نخبگان در حوزه جمعیت تلاش کرد.

نورسته با بیان اینکه باید طرحی ویژه برای استان گیلان در حوزه جمعیت  تدوین و اجرا شود، گفت: بانوان نقش مهمی در افزایش فرزندآوری دارند و انتظار می‌رود بانوان با حمایت‌های ویژه بیشتر به فکر زادآوری باشند.

معاون اجتماعی سپاه قدس گیلان خاطرنشان کرد: می‌توان با ارائه طرح و اقداماتی نظیر ایجاد اتاق‌های عقد در پایگاه‌های بسیج و مساجد، هزینه‌های عقد را کاهش داد و به ازدواج ساده زوج‌ها کمک کرد.

نورسته با اشاره به اهداف برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع جمعیت و فرزندآوری در گیلان بیان کرد: یکی‌از اهداف سپاه قدس گیلان کمک به نهادها برای کمک به ازدواج آسان و‌ افزایش فرزندآوری است و در این دوره آموزشی سعی شده دلایل کاهش پیری جمعیت در کشور و گیلان و چگونگی برون‌رفت از این شرایط بررسی شود.

به گزارش تسنیم، طبق اعلام اداره‌کل بهزیستی استان گیلان، شاخص سالمندی کشور 36.8 درصد و شاخص سالمندی گیلان 74.5 درصد برآورد می‌شود از طرفی نرخ رشد جمعیت در گیلان به 0.4 رسیده است و بر این اساس گیلان و شهرستان املش طبق آمارها سکان‌دار پیری جمعیت در کشور شناخته شدند.  

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1028026